top of page

The Leatherman

Bir adam düşünün. Konuşuyor ama kimse anlamıyor ve sabit bir kalacak yeri yok. Sürekli yürüyor. Yılın 365 günü kasabalardan, şehirlere sürekli hareket halinde. United States (Amerika Birleşik Devletleri) Connecticut adı verilen eyaletinden Hudson River eyaletine sürekli tur halinde gelip giden The Leatherman 1857-1889 tarihleri arasında görülmüştür. yaklaşık olarak 50'li yaşlarındaydı. İnsanlar onu bozuk ingilizcesi ile ve el yapımı deri giysileri ile tanıyordu. Kendisi her yıl rutin halinde yemek için 587 km yol yürüyordu. Halk ona “Tyler Pierson” ismi ile hitap ediyordu. Yürümediği süre zarfı boyunca “Leatherman Caves” adı verilen mağaralarda yaşamını sürdürüyordu. Sadece tek heceli kelimeler ile konuşuyordu. Nerden geldiği bilinmeyen bu adama hikayesini anlatmasını rica ettiklerinde sürekli konuşmayı kesiyor ve yürümeye devam ediyordu. En sonunda öldüğünde, giysilerinin arasında Fransız Din Kitabı bulundu. Böylece onun Kanada’dan kaçmış Kanada Fransız’ı olduğu anlaşıldı. Cuma günleri yemek yemeği reddettiğinden kendisinin Roman Katoliği olduğu belirlendi. Bir market kayıtlarına göre The Leatherman, bir somun ekmek, bir kutu sardalye, bir kiloluk süslü kraker, bir turta, iki litre kahve, bir solungaç brendi ve bir şişe bira satın almış. Fakat parayı nasıl kazandığı hakkında güncel bir bilgi maalesef yok.

The Leatherman

Leatherman Caves

Serserilik Yasası:

Serseriler, daha doğrusu başıboşların işledikleri suçlar genel olarak dilenme, yasasızlık gibi küçük suçlardır. Küçük suçlarda olsa her suçun kanunen bir cezası vardır. Bu yüzden “Tramp Law” yani “Serserilik Yasası” çıkmıştır. Bu suçların zorla çalıştırma, askerlik hizmeti, hapis cezası vardır.

Fakat bu yasaya rağmen The Leatherman halk tarafından çok iyi biliniyordu. Hatta o geldiğinde, yerel halk onun için kapılarına yemek bırakıyordu. Bazen insanların evinin önünde yemek yediği gözlemlenmiştir. Bu iyi şöhretinden dolayı The Leatherman’ın rotası boyunca geçtiği 10 kasabada “Serserilik Yasası’ndan” muaf edilmiştir.

Ölümü:

1888'de tutuklanan The Leatherman, sağlık kontrolünden geçince duygusal rahatsızlığından başka bir sıkıntısı yok. Aklı dengi yerinde dendi. Parasının olması ve özgürlüğünü geri kazanmak istediğinden dolayı salındı. Fakat ne yazık ki tütün bağımlılığından dolayı ağız kanseri olarak hayatını kaybetti. Ölü bedeni 1889'da New York’un “Mount Pleasant” kasabasındaki Saw Mill Woods mağarasında bulundu. Mezar taşında “Son Dinlenme Yeri, The Leatherman, O ki düzenli olarak yılda 365 mil yürüdü.” yazmakta.66 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Kaspar Hauser

bottom of page