top of page

Renklerin Anlamı ve Tarihleri "MOR"

En en sevdiğim bana güç hissettiren bir renk💪🏽

Morun Anlamı:

Zenginlik, asalet, bilgelik, yaratıcılık, gizem, mistisizm, kibir, hayal gücü.


"Mor çılgınlığını mazur görmeliyiz."

-Gaius Plinius Secundus


Morun Tarihi:

Mor, tarih boyunca mistik anlamlar yüklenen ilahi ve cennete ait bir renk olarak görülmüş, dünyevi bağlamda asaleti, zenginliği ve gücü temsil etmiştir.


Amerikalı yazar Alexander Theroux, moru "Renklerin Otoriter Efendisi" olarak yorumlamaktadır. Antik boyaların en kıymetlisi olan Tire moru antik dönemlerde altından daha değerli olduğu düşünülürse, bu yerinde bir yorum olmuş.


Tarihte bir süre boyunca sadece kraliyet ailelerinde ve ruhban sınıfının en yüksek mertebesindeki kişilerin giyebildiği bu rengin, günümüzde de sembolik olarak lüksü ve zenginliği ifade etmesi sebebiyle özel bir yeri vardır.

Her ne kadar renk çemberinde mavi ve kırmızı arasında yer alan ikincil bir renk olsa da, morun tarihteki farklı uygarlıklara etkisi, onu en az kırmızı ve mavi kadar önemli kılar.

İngilizcedeki "mor" anlamına gelen "purple" kelimesi, kumaşlara mavi ve kırmızı karışımı koyu ton veren boya anlamındaki, Latince "Purpura" kelimesinden gelir.


Jül Sezar'ın Aklını Başından Alan Mor

Mor renginin Roma İmparatorluğu'ndaki asıl yükselişi, Mısır Kraliçesi Kleopatra'nın sarayındaki Tire moruyla bezeli detayların, Pompei'deki zaferden sonra Mısır'a giden Jül Sezar'ın aklını başından almasıyla olmuştur. Mısır Kraliçesi'nin yalnızca kraliyet gemilerindeki yelkenleri değil, aynı zamanda saraydaki kanepelerden perdelere kadar birçok eşyası Tire morudur. Sezar, Kraliçe'nin mor takılarından ve aksesuarlarından da o kadar fazla etkilenmiştir ki Roma'ya dönünce mor rengin kraliyet rengi olduğunu ilan etmiş ve kendisi dışında sadece konsüllerin mor renk giyebileceğini belirtmiştir.


Keyifli okumalar,

Zeynep Sercan


4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page