top of page

Renklerin Anlamı ve Tarihleri "MAVİ"

Mutlu haftalar! Bu haftaya nefes aldıran bir renkle başlamak istedim.

Mavinin Anlamı:

Güven, Sadakat, Özveri, Düzen, Özgürlük, Soğuk, Melankolik"Ne zaman mavi hissetsem,

tekrar nefes almaya başlarım."


-L. Frank BaumMavinin Tarihi:

Günümüzde mavi ana renklerden biridir. Mavinin etimolojisinin Avrupa dilinde siyah ya da yeşilden başladığı düşünülüyor. Maviye düşkünlüğüyle bilinen ve mavi için özel bir terimi olan Antik Mısır'ı ayırırsak, diğer kültürlerde mavi kelimesine rastlanmaz.

Mavi ve tonları; sarı, kırmızı, kahverengi ve siyah renklerdeki pigmentlerin aksine tarih öncesinden antik dönemlere kadar yok denecek kadar az görülmekle birlikte, Antik Mısır'da karşımıza çıkar. Mısırlıların mavi ile olan ilişkisi, ilk olarak Afganistan'dan getirttikleri "Lapis Lazuli" taşını kullanmaya başlamaları ile olmuştur.

"Lacivert Taş" anlamına gelen bu taşın minerali derin, zengin ve alımlı mavi bir renge sahiptir. Uzunca yıllar mavinin en görkemlisi olarak görülen Lapis Lazuli, günümüzde yarı değerli taşlar arasında değerlendiriliyor.


Başta Antik Mısırlılar olmak üzere, taşın içinden geçen hafif yaldızlı damarların altın olduğunu düşünen antik dönem insanları tarafından oldukça değerli görülmüştür.

Rezervinin sınırlı olması, uzun yollar katederek gelmesi ve sertliğinden dolayı topraktan çıkarılıp işlenmesinin zor olması nedenleriyle tarih boyunca çok pahalı bir taş olmuştur.


Unutmabeni Çiçekleri:

Mavi pigmentlerin sanat çevrelerinde etkinliğini sürdürmesinin yanı sıra, mavi rengin saray çevrelerinde de tercih edilir bir renk olması, mavinin tarihsel popülaritesine katkıda bulunmuştur. Örnek vermek gerekirse; Fransa Kralı XV.Louis'in resmi metresi Madame de Pompadour (1721-1764) mavi rengi çokça kullanmıştır. Özellikle de saçını unutmabeni çiçekleriyle süslemiştir. Pompadour'un da etkisiyle zamanla tüm kadınların giydiği mavi renkli kıyafetler ve "unutmabeni çiçeği" sonsuz aşkı temsil etmeye başlamıştır.


Madame de Pompadour (1721-1764)


Umarım yazımı beğenmişsinizdir, devamı ve diğer renklerin tarihlerini birlikte incelemek için takipte kalın! 🦾


Mutlu Haftalar!

Zeynep SERCAN
10 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

BAK

bottom of page