top of page

Charles Baudelaire

Edgar Allan Poe'nun eserlerini çeviren öncü sanatçı Charles Baudelaire 9 Nisan 1821'de Fransa'da dünyaya gelmiştir. 19. yüzyılın en önemli Fransız şairlerindendir. En ünlü eseri "Kötülük Çiçekleri" adlı şiir kitabıdır.

Hayatı:

Mutsuz bir çocukluk geçirdi. Babası 1827'de öldü. 1839'da okuduğu okuldan disiplinsizlik yüzünden atıldı. Hukuk öğrenimi görmeye zorlanan Baudelaire, buna başkaldırarak Quartier Latin'de bohem bir hayatı seçti. Burada frengiye yakalandı. 20 yaşında Hindistan'a gitmek üzere yola çıktı. 1842'de Fransa'ya döndü. Sonradan metresi olan Jeanne Duval ile tanıştı. Babasının mirasını aldı ancak bu parayı hesapsızca harcadığı için ailesi miras hakkını geri aldı.
1846'dan sonra "Kötülük Çiçekleri" kitabına girecek şiirlerini yazmaya başladı. 1847'de Edgar Allan Poe'yu keşfetti ve eserlerini Fransızcaya çevirmeye başladı. 1848'de Fransız Devrimi'nde devrimcilerin yanında yer aldı. 1857'de Les Fleurs du Mal (Kötülük Çiçekleri) (Elem Çiçekleri) kitap olarak yayınlandı, içindeki altı şiir kamu ahlâkına aykırı bulunduğu için Baudelaire hakkında dâvâ açıldı, satanist olmakla itham edildi. 31 Ağustos 1867 yılında vefat etti.

Eserlerinde sembolizmin ve dekadan etkisi hakimdir. "Sembolizm" en genel anlamıyla farklı anlamlara gelen ya da farklı öğeleri simgeleyen çeşitli sembollerin kullanımıdır.

"Dekadan", (décadent) 'düşkünleşmiş' anlamına gelen Fransızca bir kelime. Zamanında sembolizmin akımının öncülerine, edebiyatı soysuzlaştırdıkları için verilmiştir.

Kötülük Çiçekleri:

Eserin ana teması melankoli, erotizm ve şeytan üzerinedir.

Eserin ilk baskısı 5 kısma ayrılmıştır:

  • Melankoli ve Mükemmelliyet

  • Kötülük Çiçekleri

  • İsyan

  • Şarap

  • Ölüm

Eserdeki 6 şiir, Fransa'da 1949'a kadar yasaklanmıştır.Bu yazımda sizlere çok sevdiğim olan Charles Baudelaire'i ele aldım. Genellikle kaynak olarak wikipedia'yı kullandım. Umarım sizinde ilginizi çekmiştir. Merak edip araştırmak isterseniz diye alta kaynak linkini bırakıyorum.63 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

BAK

bottom of page