top of page

Bora Özkent’le “7 Soruyla Yan İş Fikri Bul!”
Umarım keyif, sağlık ve huzur dolu bir hafta oluyordur. Olmuyorsa da dert etmeyin, kendinizi Bora Özkent’le “Haddini Aş!” podcast’lerine bırakın.1-Neyi iyi yaptığınıza bakın!

Neyi doğal olarak iyi yapıyorsunuz? Örnek vermek gerekirse; bilgisayarla ilgileniyorsanız, bu alanda kendinizi geliştirmeye yönelin. Bilgisayar dillerini öğrenmeye başlayın,


Youtube'da

yerli/yabancı çokça içerik üreticisi, basit ve anlaşır yollarla alanlarınızın kısa kursları veriyor. Hatta (özellikle ingilizceniz varsa yabancı kaynaklar daha detaylı oluyor.)

çokça "Free Course" bulunuyor. Örn: https://www.freecodecamp.org/

"İyi de ben neyi iyi yaptığımı bilmiyorum ki?" diyorsanız da; çevrenize, sizi tanıyan bilen insanlara sorun. Onlar size güçlü yanlarınızı göstereceklerdir. 💪🏽2-Neyi yapmaktan hoşlanıyorsunuz?

Kimse sizi bunu yapmanız için zorlamasa da, ödüllendirmese de yaptığınız şeyler sizin yapmaktan hoşlandığınız şeyler. Bunlar sizin için bir yan işe dönüşebilir.

Bora beyin yapmaktan hoşlandığı şeyler;

  • Yazmak,

  • Araştırmak,

  • İçerik üretmek,

Özellikle Teknolojinin; insan hayatı, iş dünyası ve yatırımlarla ilişkilerini araştırmak uzun yıllardır keyif alıyor ve edindiği bilgileri en doğru şekilde bizlerle buluşturuyor.


3-Çevrenizde kimler var?

Nasıl bir ekosisteme sahipsiniz? Çünkü bu çevre aslında sizin ilk müşteriniz olacak.


Arkadaşlarınız belki ilerdeki takım arkadaşlarınız olacak, size geri bildirimler vererek ve çözümlerinize destek olacak.

Sizi kendi bağlantılarıyla tanıştırarak farklı yerlere gelmenizi sağlacak."Bora Özkent - Yan İş/Ek Gelir oluşturmanıza yardımcı olacak içerikleri YouTube ve Instagram platformlarında sunuyor. Destek olmayı unutmayın."


4-Geçmişte neleri deneyimlediniz?

Başarılarımız ya da başarısızlıklarımız neler? Bunlardan ne dersler çıkardık? Ve en önemlisi bu dersler; bizimle aynı dertten muzdarip birine yardımcı olabilir mi?

Çünkü bu dertlere yönelik çözümler üretirsek başarılı olma olasılığımız daha yüksek. "Kilo verme süreciniz, bir mimari fikriniz, kendinize özgü el işi/örgüler, makale çevirmeleri vs." bunların hepsi size aslında küçükte olsa yan iş, bana göre hobinizi finanse edicek bir kaynak.


5-Birkaç yıl önceki sen neyi bilsen daha iyi olurdu?


4-5 yıl öne size ne söylenseydi altın değerinde olurdu? İşte bu sorunun cevabı sizi yan iş fikrinizi (çözümünüzü) oluşturacak soruna çıkarıyor.
6-Neyi başkalarından daha iyi yapabiliyor/öğrenebiliyorsunuz?

Madde-1 'de bahsetmiştik. İnternette ilgi alanlarınızda kendinizi geliştirebileceğiniz, ulaşabileceğiniz çok fazla kaynak var.

"Neleri iyi biliyoruz? Başkalarının ilgisini çekecek neler anlatabilir/yapabiliriz? Neyi öğrenmeye meraklıyız?" bunlar yine bizi yan iş fikrimize götürecek cevapları taşıyan sorularımız.

Buraya kadar ki sorularınızı bir gözden geçirin. Hatta bence bunları akıl danışmayı, paylaşmayı sevdiğiniz kişilerle paylaşın. Belki size bir iş teklifi, belki de bir yan iş fikriyle geleceklerdir.

Gelelim en son ve önemli maddemize...

7-Bütün bunlardan küçükte olsa niş ürün çıkabilir mi?

"Niş ürün, piyasada sizlerin büyük pazarlamacılarla yaşayacağınız rekabeti azaltmanızı sağlayacak bir pazarlama stratejisidir."

Tabii sadece niş ürün çıktısı yetmeyecektir. Bu ürün sizi mutlu etmeli ve hedef kitlenizin ihtiyaçlarını gidermeli, onlara hitap etmelidir. Bu konuda Bora bey her hafta "Teknoloji-Yatırım ilişkileri, Yatırım fırsatları" konusunda bilgilerini paylaşıyor.

Değerli bilgileri ve emeği için Bora Özkent'e sevgilerimi sunuyorum.


Zeynep Sercan,145 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page