top of page

Büyük Kral, Roma'nın Düşmanı

Mithridates VI Eupator, (M.Ö 135-M.Ö 63) Sinop'ta doğmuştur. Pontus'un kralıdır. Bir prens olarak, babasının suikastinden sonra saklanmak için kaçmış, gençliğinin büyük bir kısmını çobanlık ve avcılık yaparak geçirmiştir. Bu süre zarfında, babasının ölümü için intikam planları kurmuştur. Babasının suikasti ile beraber kendisini de bulmasınlar diye çok nadiren sabit kalmıştır. Genellikle çok fazla seyahat etmiştir. Bu, onun birden fazla dil ve kültür öğrenmesini sağlamıştır. Hatta 22 kabile ve ulusun dillerini, anadili gibi konuştuğuna dair bilgiler bulunmakta. Uzun zamandan sonra Mithridates, sadece dil öğrenmekle kalmamış aynı zamanda vahşi doğadan çıktığında fiziksel olarak oldukça güçlenmiştir.

Nimean Aslanı Derisi

Kafasına, çıplak elle öldürmek zorunda kaldığı hayvanın "Nimean Aslanı" derisi ile yapılmış bir şapka takmıştır. Vahşi doğadan çıktıktan sonra hızlı bir şekilde babasını öldüren ve Mithridates'i sürgüne yollayan annesinden ve erkek kardeşinden kurtulup, doğum hakkını kullanarak Pontus'un tek hükümdarı olmuştur. Buna rağmen, babasının ölümü zehirlenerek olduğu halde bu genç kralı zehirlemeye çalışmışlardır. Bu yüzden Mithridates, son derece gizli olarak zehire karşı direnç kazanması gerektiğine karar vermiştir. Bunu, giderek artan sayıda çeşitli zehirleri yavaş yavaş yutarak ve hatta küçük yılanların onu ısırmasını sağlayarak, ardından onu ısıran yılanların boyutunu da artırarak yapmıştır.

Zehire karşı direncini kazandıktan sonra her gün, herkesin bileceği zehirlerden kendine iksir oluşturup her gün içmiştir.

Kral Mithridates, kalan birkaç kız ve erkek kardeşi yüzünden, zehire karşı direnç kazandığını kimseye açıklamamıştır. Ta ki kardeşleri onu zehirlemeye çalışana kadar. Ulakları ona, kız kardeşinin zehirli bir şarap ikram edeceklerini çoktan söylemişlerdi. Kız kardeşi ona şarabı ikram ederken, Mithridates, önce sen içersen içerim demiştir. Telaş içinde kız kardeşi dediğini yapmıştır. Kısa süre sonra kardeşi zehirden ölmüştür. Hain kardeşi öldükten sonra Mithridates, muhafızlara, kardeşinin bu girişimini bildikleri halde içeri aldıkları için onlara da şarap içirmiştir. Kral Mithridates, bu olaylardan sonra 50 yıldan fazla hükümdarlık yapmıştır. 72 yaşında Roma'yla yapılan bir savaşta hayatını kaybetmiştir. Söylentilere göre savaşın seyri kötü gidince kendisini zehirlemeye çalışmıştır. Zehire karşı olan direncinden dolayı bunu başaramamış, kılıcı tercih etmiştir.


Yazar: Doğuş Doğukan SEZER24 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Kaspar Hauser

bottom of page